Nejprve jen takové upozornění, to že váš procesor nemá přímo podporu pro virtualizaci neznamená že nepoběží např. VMWare, prostě jen poběží trošku pomaleji (ale většinou dostatečně rychle).
AMD virtualization (AMD-V)
Virtualizační technologie je u AMD dostupná pod názvem AMD-V od novějších procesorů AMD Athlon 64, Athlon 64 X2, Turion 64 X2, Opteron 2 a 3 generace a Phenomů a novějších. Pozor, to že procesor virtualizaci podporuje neznamená, že i zbytek počítače (např. BIOS) to podporuje - na co jsem například narazil u notebooku Acer, kdy nepomohl ani upgrade Biosu.
Detekce: AMD Virtualization™ Technology and Microsoft® Hyper-V™ System Compatibility Check Utility
Intel Virtualization Technology (Intel VT)
U Intelu je situace ještě složitější. Jediné co je zaručeno je, že žádné Pentium M nebo Celeron to nepodporuje.
Procesory Core, Core 2 Duo (kromě některých), Core Solo a další mají podporu VT. Ale Intel je liška ušatá a virtualizační technologie rozděluje na několik částí, z nichž některé zaručuje čipset a některé procesor. Takže i když procesor nebo naopak čipset VT nepodporuje tak druhá část může (navíc jsou většinou tyto technologie defaultně od výrobce v Biosu zakázané).
Důvodem pro defaultní zákaz je rootkit postavený právě na virtualizaci Blue Pill (podle Matrixu, kde Neo spolkne modrou pilulku).
Detekce: Intel® Processor Identification Utility - není prý 100%