Přeskoč navigaci

Zajímavé open source komponenty pro Delphi / část 1

Pro Delphi bylo za dobu existence vytvořeno mraky komponent různé kvality. Přesto mám několik favoritů a bylo by škoda je nenabonzovat.

Virtual Treeview

autor: Mike Lischke, delphi-gems.com

Virtuální TreeView se sloupci. Bez limitů, bez hranic.

Unicode, sloupce, libovolné ikony v kterémkoliv sloupci, transparentnost, checkboxy, libovolné fonty, pozadí, inkrementální vyhledávání, inline editory, možnost vlastního vykreslování - prostě cokoliv co Vás napadne. A to vše prakticky v jednom souboru. Na stránkách je i velmi impozantní demo se zdrojovými kódy.

Ale hlavně: ďábelská rychlost (např. přidání milionu uzlů pod sekundu na obstarožních strojích s 650 MHz).

Virtual TreeView

Licence: Mozilla Public License 1.1 (MPL 1.1) nebo GNU Lesser General Public License (LGPL).

Verze: Delphi 4-7, 2005, 2007, BCB 4-6, BDS 2006

SynEdit

synedit.sourceforge.net

Editační kontrol se zvýrazňováním syntaxe, není postaven na Windows common controls. ANSI i UNICODE (nutno ale vybrat).

Umí doplňování příkazů, šablony, spoustu klávesových zkratek atd.

Mezi podporované zvýrazňovače syntaxe (celkem tak přes 20) patří: Object Pascal, C++, CSS, HTML, XML, DFM, různé assemblery, Java, Inno setup, SQL, VB, TeX atd.

Potřebujete zvýrazňovač pro Váš vlastní obskurní formát? Není problém - napsat vlastní zvýrazňovač je celkem jednoduché.

Dále je dostupný custom zvýrazňovač, speelchecker, export do HTML a RTF atd.

SynEdit

Barvy a atributy textu jsou plně nastavitelné.

Pokud se nepletu tak mezi programy používající SynEdit patří Lazarus (GUI pro FreePascal), PSPad, spousta html editorů (jejich jména jsem zapomněl, protože pro web používám PSPad a VS 2005)…

Licence : GNU General Public Licence (GPL), Mozilla Public Licence 1.0 (MPL)

Verze: Delphi (asi 3+), Kylix, Lazarus má mírně upravenou verzi mezi std. komponentami

Synapse

Autor: Lukáš Gebauer a další, synapse.ararat.cz

Soubor tříd a rutin (nikoliv komponent - ale to je někdy lepší) pro podporu programování obsluhy síťové komunikace pomocí blokujících soketů. Není třeba instalace. Vhodné např. i pro různé cmdline utility nebo služby.

Podpora mnoha různých síťových protokolů (nebudu to opisovat, beztak se to neustále rozšiřuje - podívejte se sami), ale např. pro podporu SSL lze vybrat OpenSSL, SSLeay nebo StreamSecII. Podpora TCP, UDP, ICMP a RAW paketů.

Kromě toho podpora překódování, encode, decode a tak prostě podobně - lze použít zvláště.

Velmi komplexní knihovna, ale pokud potřebujete např. pouze jeden protokol tak klidně vezmete do svého projektu jen pár souborů a je to. Moc dobré. Zapomeňte na Indy.

Licence: modifikovaná BSD style licence

Verze: Delphi, C++Builder, Kylix, FreePascal.

Synaser

Možná už trochu pasé, ale velmi pěkná knihovna pro sériovou komunikaci od téhož autora, netřeba instalovat, opět třídy a ne komponenty.

Pokračování příště

Jaggni to|Linkuj

Komentáře k tomuto článkuProsím o dodržovaní určitých pravidel (tj. žádné neslušné texty, reklamy a tak prostě podobně). Komentáře porušující tyto pravidla budou odstraněny.

Před vložením komentáře je nutno provést náhled, jedná se o ochranu proti spamu.

 

Vložení komentáře
  
 
 

 

© NetCode.cz, 2006-9 | Všechna práva vyhrazena
Provozováno na mém pikoCMS, vygenerováno: 22.2.2020 7:55:33

O mně

Informace o mé maličkosti a kontakt.

Lokální tagy

amd(1) amiga(1) apple(1) aspnet(2) audio(1) borland(5) C64(1) codegear(12) delphi(39) dotnet(9) dvd(1) electone(1) embarcadero(1) emulator(11) firebird(2) flash(1) freepascal(5) gamecube(3) gigabyte(2) google(3) hardware(48) holografie(1) homebrew(29) hry(12) ibm(14) iphone(7) jidlo(1) komponenty(1) konzole(15) latex(1) lenovo(17) migrace(1) modchip(3) moje(9) mplayer(3) mssql(1) multi-touch(3) native-api(1) navody(23) nintendo(53) Nintendo3DS(2) nintendo64(6) NintendoDS(15) onestation(2) opera(1) ot(1) palm(1) pascal(1) pdf(1) pic(2) pmd85(1) pocitace(1) print-server(2) programovani(21) programy(25) R400(1) recenze(6) retro(1) satelit(1) seamonkey(5) snes(3) svepomoci(1) technika(1) thinkpad(20) usb(1) video(3) vs(3) vykriky(12) web(7) webdesign(8) wii(83) wiimote(13) wiiware(1) wiki(2) windows(7) windows-mobile(1) wl500g(2) wtf(8) zivot(1) ZX-Spectrum(5)