Přeskoč navigaci

Open source mod chip pro Wii

Nedávno jsem psal o mod chipech pro Wii a uvědomil jsem si, že mne zajimá co přesně takový modchip dělá. Měl jsem jistou představu a tak jsem při hledání podrobností narazil na open source modchipy.

Jak již laskavý čtenář jistě naznal, modchip slouží ke spouštění záloh her (kopírování her je samozřejmě nelegální) a nelicencovaných programů (tzn. homebrew software).

Všechny modchipy pro Wii jsou v současné době typu "drive chip", tzn. že nějakým způsobem modifikují komunikaci OS konzole s firmwarem mechaniky.

Další možnosti (zatím pro Wii nedostupné) jsou například využití nějaké díry v OS konzole nebo využití servisních módů atd. Pravděpodobnost něčeho takového je celkem veliká, jelikož Wii obsahuje např. dva USB porty, internetový prohlížeč nebo bluetooth (jsou přes něj připojené ovladače).

Pokud se nad tím člověk zamyslí, musí dojít k názoru, že se asi nemění všechna data od mechaniky (přece jen časová ztráta na zpracovaní dat, v případě HW zpracování by se muselo použít jen něco jednoduchého), spíše jde o modifikaci něčeho jako řídících příkazů, jako např. identifikace média atp.

A jelikož jsem velmi zvědavý, začal jsem hledat nějaký firmware modchipu, abych si ho prohlédl. A našel jsem několik open source mod chipu, což mne upřímně překvapilo a ke všemu jsem nakonec na wikipedii našel prakticky úplný seznam wii modchipu. No a na konec: přehledná tabulka všech wii modchipu.

Při té příležitosti bych rád upozornil na více existujících Wii chipsetů na základní desce, kde ne všechny chipsety jsou podporovány všemi modchipy (poslední je D2B, D2C zatím nebyl věrohodně potvrzen). Typ chipsetu se dá určit na internetu podle sériového čísla.

Nejzajímavější opensource modchipy jsou podle mne yaosm (Yet Another Open Source Modchip), WiiFree a OpenWii. Na stránce OpenWii je wiki, kde jsou dostupné zajimavé informace o hardware Wii, o příkazech jednotek atd. (velmi zajímavé).

yaosm

je postaven na Microchip PICu, což jsou velmi oblíbené a levné IO s řadou možností, které jsou ideální pro malé aplikace. Zájemce o PIC si může vybrat z několika možností tu, která mu nejlépe vyhovuje.

Samotný PIC se prodává za pár desítek korun a pokud máte někoho s PIC programátorem (stačí se dobře rozhlédnout kolem sebe) jste prakticky u konce (teda až na to pájení a rozšroubování konzole lehce speciálním šroubovákem triwing, na fórech je dostupný pdf s přesným postupem a s obrázky).

triwing šroubovák

triwing šroubovák

Pokud není PIC programátor dostupný, dá se vlastní postavit za pár desítek korun.

Kapacita paměti většiny zákládních PICu je myslím 1024 byte, takže se tam vejdou opravdu jen základní funkce. Složitější modchipy mají další paměťový IO.

A právě program yaosm jsem si prohlédl (je psaný v GCBasicu a kód je velmi čitelný). Yaosm podporuje několik různých PIC.

yaosm

Zdroják mi potvrdil můj předpoklad: firmware DVD mechaniky je rozšířen o několik dalších příkazů (seznam DVD příkazů včetně několika rozšíření) a modchip jemně upravuje tyto příkazy podle potřeby. Samozřejmě toho musí modchip provádět mnohem více, ale toto je jádro pudla.

Zase jsem o něco chytřejší...

Jaggni to|Linkuj

Komentáře k tomuto článku

[*] YahooBot @ 11.11.2008 19:38:07

Nice site, thanks for information!

[*] KAINDOG @ 2.7.2009 4:51:30

prosimtě sice se to netýká wii ale poradil bys mi jak odpíjet protipřepravní pojisku u laseru playstation 2 verze 30004 RProsím o dodržovaní určitých pravidel (tj. žádné neslušné texty, reklamy a tak prostě podobně). Komentáře porušující tyto pravidla budou odstraněny.

Před vložením komentáře je nutno provést náhled, jedná se o ochranu proti spamu.

 

Vložení komentáře
  
 
 

 

© NetCode.cz, 2006-9 | Všechna práva vyhrazena
Provozováno na mém pikoCMS, vygenerováno: 25.2.2020 10:18:20

O mně

Informace o mé maličkosti a kontakt.

Lokální tagy

amd(1) amiga(1) apple(1) aspnet(2) audio(1) borland(5) C64(1) codegear(12) delphi(39) dotnet(9) dvd(1) electone(1) embarcadero(1) emulator(11) firebird(2) flash(1) freepascal(5) gamecube(3) gigabyte(2) google(3) hardware(48) holografie(1) homebrew(29) hry(12) ibm(14) iphone(7) jidlo(1) komponenty(1) konzole(15) latex(1) lenovo(17) migrace(1) modchip(3) moje(9) mplayer(3) mssql(1) multi-touch(3) native-api(1) navody(23) nintendo(53) Nintendo3DS(2) nintendo64(6) NintendoDS(15) onestation(2) opera(1) ot(1) palm(1) pascal(1) pdf(1) pic(2) pmd85(1) pocitace(1) print-server(2) programovani(21) programy(25) R400(1) recenze(6) retro(1) satelit(1) seamonkey(5) snes(3) svepomoci(1) technika(1) thinkpad(20) usb(1) video(3) vs(3) vykriky(12) web(7) webdesign(8) wii(83) wiimote(13) wiiware(1) wiki(2) windows(7) windows-mobile(1) wl500g(2) wtf(8) zivot(1) ZX-Spectrum(5)