Přeskoč navigaci

Seksi commander

Historické okénko, část 3. V letech 2003-4 jsem se snažil napsat pro Linux file manager, který by vypadal jako Total Commander.

Seksi Commander

V době o kterou se jedná na Linuxu kromě mc nebyl rozumný file manager ve stylu total commandera (myslím tím něco co by nebylo zdechlé a umělo to něco více než kopírovat soubor).

Seksi Commander byl můj první (a poslední) velký program pro Linux. Původní verze byla napsaná v Kylixu, poslední verze v Lazarusu a FreePascalu.

Seksi commander logo

Bohužel při vývoji jsem narážel na takové problémy Linuxu, že jsem byl nucen vývoj ukončit.

První problém byl obecný problém Linuxu s ovládáním v grafice přes klávesnici - to bylo zoufalé až do příchodu GTK2 (a pořád to není ono). Zkuste normálnímu člověku u Linuxu v grafice sebrat myš a půjde se (na rozdíl od Windows) oběsit. Prostě mne nebavilo přidávat různé klávesové zkratky (aby se dal program bez problémů ovládat s klávesnice) a testovat co s nimi různé windows managery udělají a proč to proboha v tomto manageru nefunguje, nehledě na problém s widgety (gtk x QT a další).

Druhým problémem byla hrozné problémy s knihovnami v různých distribucích (ačkoliv programy v Kylixu nebo ve fpc nejsou vůbec náročné na knihovny). Když opět budu porovnávat s Windows tak si člověk musí uvědomit, že program trošku rozumně napsaný pro Windows 3.1x jde spustit i na Vistách. Prostě jsem nechtěl nutit uživatele do kompilace.

Seksi Commander obsahoval integrovaný viewer (používá mmap a několik možností zobrazení), editor (se zvýrazňováním syntaxe), multi rename tool, záložky, historii příkazů, Hot dir a další nástroje. Snažil se (a podle ohlasů se mu dařilo) jít uživatelům na ruku (s tím souviselo množství klávesových zkratek které jsem překvapivě musel implementovat - např. pro skok do hlavního menu - opět srovnejte s Windows a klávesou ALT).

Jen tak mimochodem: Proč jsem zvolil takový název? K vůli vyhledávačům.

Vývoj Seksi Commandera byl ukončen a zdrojáky posloužily jako základ pro Double Commander a jsem tomu upřímně rád. Thank you Alexander.

Double Commander

Jaggni to|Linkuj

Komentáře k tomuto článkuProsím o dodržovaní určitých pravidel (tj. žádné neslušné texty, reklamy a tak prostě podobně). Komentáře porušující tyto pravidla budou odstraněny.

Před vložením komentáře je nutno provést náhled, jedná se o ochranu proti spamu.

 

Vložení komentáře
  
 
 

 

© NetCode.cz, 2006-9 | Všechna práva vyhrazena
Provozováno na mém pikoCMS, vygenerováno: 22.5.2019 11:18:05

O mně

Informace o mé maličkosti a kontakt.

Lokální tagy

amd(1) amiga(1) apple(1) aspnet(2) audio(1) borland(5) C64(1) codegear(12) delphi(39) dotnet(9) dvd(1) electone(1) embarcadero(1) emulator(11) firebird(2) flash(1) freepascal(5) gamecube(3) gigabyte(2) google(3) hardware(48) holografie(1) homebrew(29) hry(12) ibm(14) iphone(7) jidlo(1) komponenty(1) konzole(15) latex(1) lenovo(17) migrace(1) modchip(3) moje(9) mplayer(3) mssql(1) multi-touch(3) native-api(1) navody(23) nintendo(53) Nintendo3DS(2) nintendo64(6) NintendoDS(15) onestation(2) opera(1) ot(1) palm(1) pascal(1) pdf(1) pic(2) pmd85(1) pocitace(1) print-server(2) programovani(21) programy(25) R400(1) recenze(6) retro(1) satelit(1) seamonkey(5) snes(3) svepomoci(1) technika(1) thinkpad(20) usb(1) video(3) vs(3) vykriky(12) web(7) webdesign(8) wii(83) wiimote(13) wiiware(1) wiki(2) windows(7) windows-mobile(1) wl500g(2) wtf(8) zivot(1) ZX-Spectrum(5)