Přeskoč navigaci

Šetření baterie u Thinkpad

Onehdá jsem psal, že notebooky Thinkpad mají některé zajímavé utilitky a mezi nimi i vylepšenou správu napájení a baterií.

Vlastně si myslím, že některé z nich jsou naprosto špičkové a jen blázen je nepoužije. O System update jsem již psal, takže dnes něco k bateriím - tj. Power Manager.

Pozn. tohle se opravdu týká jen Thinkpadů - ostatní notebooky mohou tak maximálně použít RMClock, ale to hlavní o čem to dnes bude tam není.

Zvykl jsem si, že na panelu dole mám neustále ikonu se stavem baterie, popř. odhadovaným časem.

Thinkpad - stav baterie

Pokud provedu na ikoně dvojklik tak se otevře (resp. dohraje - není v paměti) hlavní program, kde se dá nastavit chování napájení třeba při běhu na baterie a další věci. Jinak pravé tlačítko na ikoně otevře kontextové menu s předvolbami.

Kromě jiného je zde záložka Battery (konkrétní vzhled záleží na verzi programu) - screenshoty jsou z celkem čerstvé verze na R400 instalované samozřejmě jednoduše přes System Update. Starší Thinkpady (staršími myslím tj. třeba cca 5 let - ale to jen odhaduji) některé věci nebudou možná podporovat.

Thinkpad baterie

Až se pokocháte informacemi o vašich bateriích, můžete kliknout na Battery maintenance.

Thinkpad baterie

Zde já mám právě nastaveno (jelikož notebook často přenáším a nebo jen uspávám) aby se mi neustále nesnažil nabíjet čímž by se baterie ničila (nejvíce baterii škodí nabíjení těch posledních pár procent). Osobně se mi začne nabíjet až klesne kapacita pod 83%, čímž se šetří cyklus nabíjení.

Kromě toho tlačítko Perform Reset provede úplné nabití a vybití akumulátoru, čímž je provede kalibrace a notebook může lépe odhadovat stav baterie. Stačí podle mne tak jednou za pár měsíců.

I tak se sem tam ovšem stane, že prostě začne docházet energie, prostě jste déle na baterky a ještě by bylo třeba pár minut vydržet. Co teď? Přichází krabička poslední záchrany - Battery stretch.

Tento dialog je objeví cca při 10% kapacity (myslím, že to jde nastavit) a umožní vám vypnout určité části HW (vypnout DVD mechaniku, zvuk, snížit ještě více jas atd. - viz níže).

Thinkpad - stav baterie

Tím samozřejmě nejsou možnosti nastavení vyčerpány, ale snad to jako ukázka stačí.

Díky dlouholetému vývoji je správa napájení u Thinkpadu daleko vepředu a pochybuji, že je někdo dohoní.

Jaggni to|Linkuj

Komentáře k tomuto článkuProsím o dodržovaní určitých pravidel (tj. žádné neslušné texty, reklamy a tak prostě podobně). Komentáře porušující tyto pravidla budou odstraněny.

Před vložením komentáře je nutno provést náhled, jedná se o ochranu proti spamu.

 

Vložení komentáře
  
 
 

 

© NetCode.cz, 2006-9 | Všechna práva vyhrazena
Provozováno na mém pikoCMS, vygenerováno: 21.2.2020 4:47:24

O mně

Informace o mé maličkosti a kontakt.

Lokální tagy

amd(1) amiga(1) apple(1) aspnet(2) audio(1) borland(5) C64(1) codegear(12) delphi(39) dotnet(9) dvd(1) electone(1) embarcadero(1) emulator(11) firebird(2) flash(1) freepascal(5) gamecube(3) gigabyte(2) google(3) hardware(48) holografie(1) homebrew(29) hry(12) ibm(14) iphone(7) jidlo(1) komponenty(1) konzole(15) latex(1) lenovo(17) migrace(1) modchip(3) moje(9) mplayer(3) mssql(1) multi-touch(3) native-api(1) navody(23) nintendo(53) Nintendo3DS(2) nintendo64(6) NintendoDS(15) onestation(2) opera(1) ot(1) palm(1) pascal(1) pdf(1) pic(2) pmd85(1) pocitace(1) print-server(2) programovani(21) programy(25) R400(1) recenze(6) retro(1) satelit(1) seamonkey(5) snes(3) svepomoci(1) technika(1) thinkpad(20) usb(1) video(3) vs(3) vykriky(12) web(7) webdesign(8) wii(83) wiimote(13) wiiware(1) wiki(2) windows(7) windows-mobile(1) wl500g(2) wtf(8) zivot(1) ZX-Spectrum(5)