Přeskoč navigaci

ZX Spectrum emulátor pro Nintendo DS

Se ZX Spectrem jsem prožil své začátky s počítači a dodnes na něj nedám dopustit. Nyní jsem objevil emulátor pro Nintendo DS.

ZX Spectrum

ZX Spectrum je geniální počítač - geniálně jednoduchý. Kdo pro něj někdy programoval potvrdí, že s ním člověk nejen měl pocit že ho dokonale ovládá - ona to byla pravda.

Dodnes se podivuji co se s tím 3.5 MHz Zilogem Z80 dalo dokázat a to jsem pár let na něm programoval v assembleru (nebo jak se tehdy říkalo ve strojáku).

ZX Spectrum+

ZX Spectrum+ (16KB ROM, 48 KB RAM)

Během těch let se na tom počítači (s naprosto nelogickou VRAM, neexistencí spritů, prostě ničím co by vývoj her ulehčilo) naprogramovalo kolem 14 000 programů (převážně her) což je nepředstavitelné.

Přesto to co se nakonec podařilo vymáčknout z HW je užasné. Např.: Kolem obrazovky (256x192) je oblast, které se říkalo border, teoreticky mohla obsahovat v jeden okamžik jednu ze 7 barev. Rychlým střídáním se dalo zobrazit více barev jako proužky. Precizním časováním instrukcí se dalo tedy pseudo kreslit a několika programům se povedl v borderu skrolující text (The Sentinel a jiné).

K vidění byl sem tam i nějaký multicolour efekt (teoreticky nemožné jelikož 8x8 pixelů mohlo mít jen 2 různé barvy z palety 16).

Shock megademo

Shock megademo a jednoduchý multicolor se skrolujícím textem

Nebo nahrávání programu z kazety: během nahrávání se provádělo měření zda aktuální bit je jednička nebo nula, jádrem byla smyčka s určeným počtem taktů procesoru. Některým lidem se zdálo, že je to zbytečně promrhaný čas tak během nahrávání se třeba kreslilo počítadlo nebo nějaký text, popř. pochodují postavičky. Jenže to všechno se muselo vejít do stanoveného počtu T procesoru (včetně všech variant větvení programu).

Pro představu jaká to tehdy byla sranda: Jeden z našich tehdejších nejlepších programátorů (GeorgeK) napsal k 10. výročí Spectra (1992) hru HEROES '92 (mimochodem velmi vtipnou). Jednalo se o soutěžní hru a aby nikdo nemohl podvádět tak byla chráněna ochranou a autor vyzval programátory ať si to zkusí prolomit. Později ochranu popsal - velmi zajímavé čtení a já si dodnes děkuji, že jsem to po pár hodinách vzdal.

Heroes

Tím vším jsem chtěl jen říci, že emulátor Spectra může být různé kvality (od základní emulace až po precizní emulaci včetně timingu při přístupu k HW).

Nintendo DS pro ZX Spectrum

Ve zkratce: narazil jsem na úžasný emulátor ZXDS od firmy Raxoft (Patrik Rak) (Atomix, Piskworks), který podle autora v maximální možné míře emuluje ZX Spectrum na Nintendo DS.

Neméně úžasný je ale autorův diář z vývoje emulátoru, kde nejen že se zájemce dozví o problémech emulace (jako např. odchycení nahrávání), ale i o HW Nintendo DS a v neposlední řadě o HW ZX Spectra (přiznám se, že pár z těch věcí jsem nevěděl a to jsem myslel, že Speccy znám celkem dobře).

Velmi dobrý program pro velmi dobrý HW, který emuluje kus historie. Jo a velmi poučné čtení.

Ještě jednou pro jistotu odkaz: ZXDS - ZX Spectrum emulator for Nintendo DS

Jaggni to|Linkuj

Komentáře k tomuto článkuProsím o dodržovaní určitých pravidel (tj. žádné neslušné texty, reklamy a tak prostě podobně). Komentáře porušující tyto pravidla budou odstraněny.

Před vložením komentáře je nutno provést náhled, jedná se o ochranu proti spamu.

 

Vložení komentáře
  
 
 

 

© NetCode.cz, 2006-9 | Všechna práva vyhrazena
Provozováno na mém pikoCMS, vygenerováno: 19.6.2019 14:58:27

O mně

Informace o mé maličkosti a kontakt.

Lokální tagy

amd(1) amiga(1) apple(1) aspnet(2) audio(1) borland(5) C64(1) codegear(12) delphi(39) dotnet(9) dvd(1) electone(1) embarcadero(1) emulator(11) firebird(2) flash(1) freepascal(5) gamecube(3) gigabyte(2) google(3) hardware(48) holografie(1) homebrew(29) hry(12) ibm(14) iphone(7) jidlo(1) komponenty(1) konzole(15) latex(1) lenovo(17) migrace(1) modchip(3) moje(9) mplayer(3) mssql(1) multi-touch(3) native-api(1) navody(23) nintendo(53) Nintendo3DS(2) nintendo64(6) NintendoDS(15) onestation(2) opera(1) ot(1) palm(1) pascal(1) pdf(1) pic(2) pmd85(1) pocitace(1) print-server(2) programovani(21) programy(25) R400(1) recenze(6) retro(1) satelit(1) seamonkey(5) snes(3) svepomoci(1) technika(1) thinkpad(20) usb(1) video(3) vs(3) vykriky(12) web(7) webdesign(8) wii(83) wiimote(13) wiiware(1) wiki(2) windows(7) windows-mobile(1) wl500g(2) wtf(8) zivot(1) ZX-Spectrum(5)